Śląskie partnerem Rajdu Śląska

Przez lata kojarzone głównie z przemysłem ciężkim, powoli jest odczarowywane i odkrywane na nowo. Nieliczni wiedzą, że śląskie to jedno z najbardziej zalesionych województw w kraju. Coraz śmielej pokazuje światu, ile ma do zaoferowania. A świat coraz chętniej z tego korzysta.

Województwo śląskie przeszło w ostatnich latach solidną metamorfozę. Zachwyca walorami kulturalnymi i turystycznymi. Przyciąga inwestorów rozwojem i odświeżonym wizerunkiem. A jest z czego wybierać. W skład regionu wchodzi 17 powiatów, aż 19 miast na prawach powiatu i 167 gmin. Jego obecna struktura ukształtowała się w 1999 r. i obejmuje większość terenów dawnych województw: katowickiego, bielskiego i częstochowskiego. Z ponad 12 tys. km² powierzchni stanowi 3,9 proc. całego kraju. Od południa graniczy z Republiką Czeską i Republiką Słowacką, od zachodu z województwem opolskim, od północy z łódzkim, a od wschodu ze świętokrzyskim i z małopolskim. Jest zamieszkiwane przez 4,6 mln mieszkańców.

Szyb Prezydent w Chorzowie

Śladami przemysłowych tradycji

W śląskim sporo się dzieje. Coraz więcej miejsc związanych z przemysłowym charakterem województwa, wydawałoby się, skazanych na zapomnienie, otwiera się na zwiedzających. Przykładem jest tematyczny Szlak Zabytków Techniki, który obejmuje 42 obiekty prezentujące industrialne dziedzictwo regionu – m.in. górnictwo, hutnictwo, energetykę i kolejnictwo. Trasa stanowi unikalną propozycję wyróżniającą region na turystycznej mapie Polski i Europy. Obejmuje m.in. zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu czy Browar w Żywcu. Śląskie ziemie skrywają również wiele zabytków, bywa, że naprawdę wiekowych. Wystarczy spojrzeć na zamki na Szlaku Orlich Gniazd z historią sięgającą nawet XIV w.

Nikiszowiec

Śląskie turystycznie

W 2018 r. region odwiedziło rekordowe 5,7 mln turystów, którzy wydali około 5 mld zł. Interesowały ich głównie okolice Katowic i Gliwic oraz Beskidy. Dane pochodzą z raportu przygotowanego przez Śląską Organizację Turystyczną.

Jezioro Goczałkowickie

Region dla aktywnych

Potencjał województwa to nie tylko jego historia, ale i ukształtowanie terenu. Bliskość Beskidu Śląskiego i Żywieckiego pozwala na krótkie wypady na Czantorię, Babią Górę czy Pilsko. Mieszkańcy regionu korzystają z nich niezależnie od pory roku. Zimą sporą popularnością cieszą się liczne wyciągi, skupiające miłośników białego szaleństwa. Nie brakuje też miejsc do wspinaczki, której prawdziwą mekką są skałki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Amatorzy wodnych atrakcji mogą spędzać czas nad jeziorami – Żywieckim, Międzybrodzkim oraz Paprocańskim.

Widok z Równicy

Centrum kulturalne

Śląskie przez stulecia ulegało wielu wpływom, co widać w zróżnicowanej ofercie placówek kulturalnych. Muzeum Śląskie w Katowicach jest jedną z nich. Prezentuje dynamikę dziejów regionu, wielokulturowość i przemysł przy pełnym uznaniu dla lokalnego dorobku intelektualnego i artystycznego. W regionie działają liczne placówki kulturalno-rozrywkowe, np. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach z imponującą siedzibą w stolicy województwa, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Opera Śląska w Bytomiu czy Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu. Województwo słynie z wielu festiwali kulturalnych o znaczeniu ogólnopolskim, a nawet ogólnoświatowym. Muzyczny OFF Festival, Tydzień Kultury Beskidzkiej oraz katowicki Letni Ogród Teatralny to zaledwie początek listy ważnych wydarzeń.

Stadion Śląski

Region z potencjałem

Pod względem gospodarczym Śląsk jest jednym z najsilniej rozwiniętych regionów w Polsce. Ma też ogromny potencjał inwestycyjny. Oferując zróżnicowane zaplecze naukowo-badawcze i korzystną strukturę komunikacyjną, skutecznie przyciąga inwestorów do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Muzeum Ognia w Żorach

Nie tylko familoki

Śląsk słynie z wielkich projektów architektonicznych. Zbudowany z czerwonej cegły Nikiszowiec to kwintesencja uroku górniczych osiedli. Giszowiec zachwyca białymi domkami. Nie brakuje też nieco bardziej nowoczesnych symboli Katowic, jak Gwiazdy czy Kukurydze. Symbolem późnego modernizmu jest charakterystyczna Superjednostka.

Zamek w Pszczynie

 

Partnerzy

Patronat
Sponsorzy
Sponsor tytularny HRSMP
Imprezę napędzają
Organizator
Partnerzy
Partnerzy medialni RSMP
Partnerzy medialni HRSMP