100-lat Powstań Śląskich

Pierwsze z trzech Powstań Śląskich wybuchło w sierpniu 1919 roku. Zatem w tym roku obchodzimy 100-lecie rozpoczęcia walki Ślązaków o przyłączenie tego regionu do Rzeczypospolitej. Rajd Śląska również będzie imprezą nawiązującą do historii, o której – nie tylko przy okazji jubileuszu – warto przypominać.

Rajd Śląska jest elementem obszernego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. Więcej informacji o 100-leciu Powstań Śląskich znajdziecie na specjalnie przygotowanej stronie Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego: [LINK]. 100-lecie Powstań Śląskich to także różnorodne wydarzenia poświęconej tej rocznicy:

  • Zobacz wydarzenia dot. 100-lecia Powstań Śląskich: [LINK]
  • Zobacz najnowsze aktualności dot. 100-lecia Powstań Śląskich [LINK]

W tym roku uczestnicy Rajdu Śląska ruszą do sportowej rywalizacji z Placu Wolności w Mysłowicach. To właśnie w tym mieście, 100 lat temu miały miejsce wydarzenia, które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie – zryw, który zapisał się nie tylko w historii regionu, ale i całego kraju. W latach 1919-21 Ślązacy trzykrotnie sięgali po broń, by walczyć o swoją wolność i wyrwanie się spod niemieckiej władzy. Wynikiem tych trzech powstań było przyznanie Polsce części Śląska. Rajd Śląska to jedna z wielu imprez sportowych i kulturalnych, podczas których uczczona będzie pamięć tych, którzy zdecydowali się na walkę o swoją ojczyznę i o to, by Górny Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego.

Partnerzy

Patronat
Sponsorzy
Sponsor tytularny HRSMP
Imprezę napędzają
Organizator
Partnerzy
Partnerzy medialni RSMP
Partnerzy medialni HRSMP