Nivette nadal liderem RSMP

Wyniki 26. Rajdu Rzeszowskiego – 3. rundy InterCars RSMP oraz 5. rundy FIA ERC spowodowały kilka zmian w klasyfikacji mistrzostw Polski. Nie zmienił się jednak lider punktacji. Na czele tabeli, z dużą przewagą, nadal jest załoga Filip Nivette/Kamil Heller.

Najpierw przypomnienie – tak wyglądała pierwsza dziesiątka klasyfikacji InterCars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przed Rajdem Rzeszowskim. Dzięki kompletowi punktów zdobytych w Świdnicy i Gdańsku przewodzili jej właśnie Nivette i Heller:

10. Słobodzian/Wróbel – 4 pkt.

Z Rzeszowa z największym dorobkiem wyjechali Bouffier i Dini. Załoga Forda Fiesty R5 zdobyła 25 punktów za zwycięstwo w klasyfikacji RSMP oraz dwa dodatkowe oczka za triumf na kończącym zmagania Power Stage’u Wysoka. Wyniki Rzeszowskiego sprawiły, że w tabeli z punktacją mistrzostw Polski pojawiło się nazwisko ich czterokrotnego triumfatora, czyli Kajetana Kajetanowicza. W duecie z Jarkiem Baranem Kajto wywalczył łącznie 21 punktów – 18 za drugie miejsce i 3 za triumf na Power Stage. 16 punktów za Rajd Rzeszowski zdobył urzędujący mistrz Polski, czyli Grzegorz Grzyb, pilotowany tym razem przez Bogusława Browińskiego. 12 punktów trafiło na konto Habaja i Dymurskiego, dla których był to pierwszy rajd od wypadku na odcinku testowym Rajdu Wysp Kanaryjskich.

Po Rajdzie Rzeszowskim Kasperczyk i Syty umocnili się na 3. miejscu w klasyfikacji RSMP 2017 (fot. Marcin Rybak)

Z regularnych uczestników tegorocznych RSMP najwięcej punktów wywalczył duet Kasperczyk/Syty. Załoga Tiger Energy Drink Rally Team zapisała na swoje konto 10 oczek – o 2 więcej niż aktualni liderzy punktacji cyklu, czyli Nivette i Heller. Kolejne punktowane miejsca zajęli odpowiednio: Marcin Gagacki (7. miejsce i 6 pkt.), Jan Chmielewski (8. miejsce i 4 pkt.), Aleks Zawada (9. miejsce i 2 pkt.) oraz Tomasz Gryc (10. miejsce i 1 pkt.). Bez punktów Rajd Rzeszowski ukończyli dotychczasowi wiceliderzy zmagań – Butvilas i Vaitkevicius. W konsekwencji litewska załoga spadła w punktacji z 2. miejsca na 4. Punktów nie zdobyli także Gabryś z Natkańcem, co pozwoliło Gagackiemu zmniejszyć dystans do tej załogi do 1 punktu. Z czołowej dziesiątki wypadli kierowcy samochodów grupy Open N: Hubert Maj, Miko Marczyk (nie startował w Rzeszowie) oraz Marcin Słobodzian.

Zbigniew Gabryś i Artur Natkaniec na trasie 26. Rajdu Rzeszowskiego (fot. FIA ERC)

Dzięki ogromnej przewadze wywalczonej w pierwszych dwóch rundach prowadzenie w mistrzostwach utrzymał Filip Nivette. Zwycięstwo Bouffiera zmniejszyło nieco rozmiar tej przewagi, ale nadal Nivette’a od francuskiego wicelidera dzielą 22 punkty. A tak wygląda pierwsza dziesiątka RSMP po 3 rozegranych rundach: