Jak kibicować
Ceremonia startu
Uroczysty start rajdu na Placu Wolności w Mysłowicach rozpocznie się w piątek, o 17:25. Jako pierwsi na rampę startową wjadą uczestnicy mistrzostwa Śląska, następnie zawodnicy z mistrzostw historycznych, a na końcu – załogi walczące w mistrzostwach Polski. Ceremonia startu to świetna okazja, by obejrzeć samochody rajdowe z bliska i poznać kierowców oraz pilotów. Z Mysłowic załogi udadzą się do Mikołowa. Na ulicach tego miasta zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny Rajdu Śląska. Kolejnym będzie Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli widowiskowe ściganie tuż przy pięknie oświetlonym Stadionie Śląskim w Chorzowie. Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców, to tylko część wieczornego spektaklu. Legendarny „Kocioł czarownic” ponownie będzie bazą Rajdu Śląska, więc właśnie tu kibice będą mogli z bliska zobaczyć pracę rajdowych mechaników, przygotowujących rajdówki do wyjazdu na trasę.
Odcinki specjalne
To tu dzieje się najwięcej – na odcinkach specjalnych załogi rywalizują o ułamki sekund starając się jak najszybciej pokonać trasę. Charakterystyczny ryk silników, strzelające rury wydechowa, zapach klocków hamulcowych i rajdowego paliwa – kto raz był na oesie, zapamięta to na zawsze.
Wybierając się kibicować na odcinkach specjalnych rajdu pamiętajcie o:
- Sprawdzeniu dnia i godziny rozgrywania danego odcinka. W harmonogramie rajdu podana jest godzina startu pierwszej załogi. Wcześniej jednak wyruszają samochody funkcyjne – po przejeździe samochodów A, B, C i 000 nie wolno już poruszać się po trasie oesu. Dlatego warto przyjechać odpowiednio wcześniej.
- Zaplanowaniu dojazdu do interesującego nas punktu. W naszym przewodniku znajdziecie interesujące miejsca, do których możecie się łatwo dostać. Dojeżdżając na miejsce pamiętajcie, żeby zaparkować w taki sposób, by nie zablokować drogi ewakuacyjnej i wyjazdu innym kibicom. Warto zawrócić wcześniej samochód, by później mieć łatwy wyjazd.
- Zabraniu odpowiedniego do pogody stroju – pamiętajcie, że po starcie odcinka nie będziecie już mogli się po nim przemieszczać. Jeżeli nie chcecie przez cały czas stać, zabierzcie coś do siedzenia – karimatę czy wędkarskie krzesełko.
- Przestrzeganiu poleceń służb porządkowych i zabezpieczenia oesu.
Park serwisowy
Tu mechanicy dokonują cudów, naprawiając zepsute rajdówki w kilkanaście minut. Wymiana skrzyni biegów może im zająć zaledwie 12 minut! To też miejsce, gdzie zawodnicy mają chwilę czasu i jest szansa na pamiątkowe zdjęcie lub autograf.
Pamiętajcie o:
- Sprawdzeniu harmonogramu. Podany jest tam czas wjazdu pierwszej załogi i czas trwania danego serwisu.
- Przestrzeganiu zasad – nie wolno wchodzić za barierki ustawione przy każdym stanowisku. To strefa przeznaczona wyłącznie dla mechaników i członków zespołu.
- Ostrożności – w parku serwisowym obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, wciąż jednak trzeba uważać na jadące rajdówki.